Esküvő és ajándékozás régen és ma
A házasságkötés mindig fontos szerepet töltött be az emberek életében. Akárcsak napjainkban, a múltban is mindent elkövettek, hogy az esküvő emlékezetes legyen. Az ajándékozás régen is szokás volt, legyen szó gazdag, vagy szegény családról. Természetesen a régi szokások eltérnek a maiaktól, így érdemes visszatekinteni egy kicsit a régmúltba és összehasonlítani a jelennel.
Házasságkötés története
„A keresztény kultúrkörben az egyházi házasságkötés a tridenti zsinat után vált kötelezővé. A polgári házasságkötés a francia felvilágosodás után terjedt el, először az európai országokban. Magyarországon hosszabb időszak alatt az 1870-es évektől kezdődő társadalmi viták és a római katolikus egyház akadályozása miatt csak a házassági jogról szóló 1894. évi XXXI. törvénycikk tette kötelezővé a polgári házasságkötést, amely 1895. október 1-jén lépett hatályba az öt egyházpolitikai törvénnyel együtt.”
Az 1800-as évek előtt csak Isten színe előtt lehetett házasságot kötni, melynek lényegesen nagyobb ereje volt, mint napjainkban. Isten előtt tett ígéret szent és sérthetetlen volt, ásó, kapa, nagyharang – a házasság felbonthatatlanságát jelentette: a felek addig újra nem házasodhattak, míg a halál el nem választotta őket egymástól.
Az 1800-as évek végétől lehetőség volt polgári esküvő megtartására is. Az esküvő az a jogi aktus, amely a házasság jogérvényességéhez szükséges. Házasság akkor jön létre, ha az együttesen jelenlévő házasulandók az anyakönyvvezető vagy egyházuk képviselője előtt, két tanú együttes jelenlétében személyesen kijelentik, hogy egymással házasságot kötnek. Jelenleg ma Magyarországon polgári házasságkötésre és egyházi esküvőre is van lehetőség, de jogilag csak a polgári esküvő az elfogadott.
Az elmúlt századokban volt időszak, amikor nagyon kevés esküvőt tartottak templomban, ez az akkori kor és az emberek gondolkodásmódjának tudható be.
A 21. századi esküvőkről elmondható a változatosság, sokszínűség. Nincsenek korlátok, akadályok, alapvető szabályok mellett mindenki eldöntheti milyen esküvőt szeretne és hol szeretné megtartani. A fiatalok az elmúlt évtizedekhez képest, előtérbe helyezik a templomi szertartást, mely magasabb lelkületű, meghittebb, elegánsabb, mint a polgári esküvő. Ezt az érzést fokozni tudják a szabadtéri esküvővel, ami látványos, különleges és még szokatlan számunkra. Azonban vannak helyek, ahol meghitt, autentikus esküvőt lehet szervezni, ilyen például a Gellértegyházi Történelmi Szabadidős Emlékpark, ahol nemcsak a szabad tér áll rendelkezésre az esküvő megrendezésére, hanem 300 főt befogadó udvarház is teret biztosít egy jó hangulathoz.
Esküvői előkészületek régen és ma
Régmúlt időben, főleg falun és a tanyavilágban, az esküvők már az előkészülettel elkezdődtek. Ilyenkor a rokonok és szomszédok kalákában készültek az eseményre. A nők egy része süteményeket sütött, a másik része tyúkot vágott, zöldséget pucolt és előkészültek a lakodalom napjára. A férfiak levágták és feldolgozták az esküvőre szánt állatokat, felállították a sátrakat és együtt megterítették az ünnepi asztalokat.
A lakodalom napjára maradt az ebéd és a vacsora megfőzése, amit a családtagok készítettek el. Régen egy lakodalom három napig tartott. Első nap előkészültek, másnap volt a lakodalom, harmadik nap pedig a rendrakás volt a faladat. Mindhárom nap ettek, ittak jól mulattak.
Esküvői ajándékozás régen
Régen az ajándékozás inkább a praktikumról szólt. A rokonok legtöbbször a lakodalomra szánt levágandó állatokkal, az ifjú pár gazdaságához szükséges első állatokkal, a házba szükséges bútorokkal, vagy az állatok etetéséhez szükséges takarmánnyal ajándékozták meg a fiatalokat. Ebben az időben a lányos ház a menyasszonyt az indulásához szükséges stafírunggal indította el. A vőlegénynek, ha tehetősebb volt a fiú családja, akkor egy tanyát, ha szegényebb, akkor a gazdasághoz szükséges eszközöket ajándékozták.
Esküvői ajándékozás napjainkban
Manapság az esküvői ajándékozás nagyobb gondot jelent, mint a múltban, leggyakoribb kérdés, ami felmerül egy meghívottban, hogy mit vegyen esküvői ajándéknak. A felgyorsult világnak köszönhetően az esküvő és a lakodalom fél nap alatt lezajlik. Már nem jönnek a rokonok sütni, főzni, nem tart három napig a vigadalom, egyszerűbb és gyorsabb megoldás az éttermi vendéglátás. Ebből adódóan már nem munkával vagy a szükséges alapanyagokkal segítik a lakodalom megrendezését. Sokszor már a közös élet elindulásához szükséges tárgyakra sincs szüksége a párnak, hisz a házasságot megelőzően már évek óta együtt élnek, közös otthont teremtettek.
Manapság a házasulandók
– kívánság listát írnak pl. hova szeretnének elutazni,
– kijelölnek egy-két boltot, ahol a listán szereplő ajándékokat be lehet szerezni,
– vagy kikötik, hogy pénzt szeretnének ajándékba.
Miért van jelentősége személyes ajándékozásnak?
Leggyakoribb kérés a pénz, de sokan szeretnek valami személyes esküvői ajándékot is mellé adni, hogy mégis legyen valami maradandó emlék az ajándékozótól. Nem ritka az sem, hogy az esküvői szertartás kellékeit kapják ajándékba a fiatalok, ami igazán mély érzelmet hordoz évek múltával is. A személyes ajándék mellett sok minden szól, mint pl.:
- szeretünk maradandót ajándékozni,
- jókívánságunkat szeretjük néhány soros idézettel átadni, mely lehet egy tanító gondolat, egy ösztönző idézet,
- személyes ajándékok üzenetet közvetítenek,
- emléket hagyunk az ünnepnapról a fiataloknak és az utódaiknak,
- szeretjük az ajándékozás izgalmát átélni,
- a pénz hasznos, ha egy nagyobb értéket vásárolnak belőle, de ha sok apróságot vesznek nagyon ritka az a pár, akik 10-15 év múlva is emlékszik, mire költötte a kapott összeget, de egy ajándék mindig feledhetetlen.