Az esküvői szertartás kellékei
A házasságkötés egy egész életre szóló esemény, melyre az ifjú pár sokszor hónapokig készül. Érthető, hisz nincs hőbb vágyuk, mint hogy feledhetetlen és tökéletes legyen a Nagy Nap. Szervezés közben millió dologra kell figyelni, de segítségképpen bemutatjuk az esküvői szertartás kellékeit a legkedveltebb ceremóniákkal, hogy könnyebb legyen a választás.
A polgári esküvői szertartás kellékei
Magyarországon az anyakönyvvezető által tartott polgári esküvő a házasságkötés egyetlen hivatalosan elfogadott módja. Az anyakönyvvezető a házasságkötési szertartás kötelező elemein kívül nem minden esetben vállalja a mai divatos ceremóniák lebonyolítását és az egyéni kívánságok teljesítését. Mivel az ifjú párok többsége nem szeretne kompromisszumot kötni életük nagy napján, ezért egyre elterjedtebb, hogy már az esküvő előtt házasságot kötnek az anyakönyvvezető és két tanú előtt, majd a nagy napon, a násznép előtt egy szertartásvezető vezényli le az esküvői ceremóniát.
A fiatal pár számtalan esküvői ceremónia közül válogathat, ezek közül mutatunk be párat. Az esküvői szertartás kellékei különbözőek, de mindegyik az összetartozást, a fogadalmat és a közös élet kezdetét hivatott szimbolizálni.
Gyertyaceremónia
A gyertya nemcsak a polgári, hanem a templomi esküvői szertartások kelléke is. A gyertyaceremónia során a menyasszony és a vőlegény egy-egy szál égő gyertyával, ami az addigi magányos életüket jelképezi, meggyújtanak egy közös gyertyát, a közös élet lángját. Az égő gyertyának varázslatos hangulata van, viszont akik szabadtéri esküvőt terveznek, inkább válasszanak kevésbé időjárásfüggő ceremóniát. Elég egy kis szél, és máris kínossá válik az ünnepi pillanat.
Homokceremónia
Meglehetősen új, de egyre népszerűbb szokás a homokceremónia. Ennek az esküvői szertartásnak a kellékei: egy üres – gyakran szív alakú – üveg és két, különböző színű homokkal töltött üveg. A ceremónia során a pár felváltva egy-egy réteg homokot önt a sajátjából az üres üvegbe, amiben így egy megismételhetetlen, színes, réteges motívum képződik. A homokrétegek egymásba simulása a közös élet összefonódását jelképezi.
Óraceremónia
Egy közösen kiválasztott faliórába a jegyes pár az esküvői szertartás alatt helyezi el az elemet. Az óra elindításával a közös életük ideje is elindul. Ha ezt a ceremóniát választja az ifjú pár, akkor érdemes egy klasszikus órát választani, ami bármilyen otthonba passzol, évek múlva is minőséget sugároz és az óra szerkezete is tartós. Pl. egy fából készült egyedi falióra előnye, hogy a jegyes pár neve és a házasságkötés dátuma is belevéshető, ami örökké emlékezetessé teszi a szertartást.
Lakatceremónia
A lakatceremónia az örök szerelem és az összetartozás jelképe. Egy kínai hagyomány szerint, ha a szerelmesek egy lakatot helyeznek el egy kerítésen, vagy egy végtelen láncon, akkor a szerelmük örökké fog tartani. Ezen esküvői szertartás kellékei igazán nem bonyolultak: két darab lakat, amire a jegyes pár keresztnevét szokták vésni. A szertartás során a jegyes pár egymásba lakatolja a 2 lakatot, a kulcsokat pedig eldobják.
A pezsgő az esküvői szertartás alapvető kelléke
A pezsgős köszöntés még a legegyszerűbb házasságkötési ceremóniának is kihagyhatatlan része. A pezsgős esküvői szertartás kellékei a pezsgőspoharak és a pezsgő. A szertartás során a tanúk és az anyakönyvvezető elsőként gratulálnak az ifjú házasoknak, majd koccintanak a hosszú, boldog közös életre.
A jegyes pár gyakran választ erre a napra egyedi, gravírozott pezsgős poharakat, melyeket később minden évben elővesznek a házassági évforduló napján és koccintanak a házasságukra és a folytatásra.
Galambreptetés
A galambreptetés közismert, de ritkán választott ceremónia, hisz zárt térben nem megoldható. A jegyes pár az esküvői szertartás során 1 vagy 2 fehér galambot enged útjára. Mivel a fehér galamb a béke és szeretet jelképe, így a galambok szabadon engedésével a békés és szeretetteli házasélet kezdetét szimbolizálják.
A templomi esküvői szertartás kellékei
A mai magyar törvények szerint házasság akkor jön létre, ha az együttesen jelen lévő férfi és nő az anyakönyvvezető előtt személyesen kijelenti, hogy egymással házasságot köt (Ptk. 4:5. § (1)). Ez azt jelenti, hogy a templomi esküvő jogilag nem minősül hivatalos házasságkötésnek, ennek ellenére sok pár szeretné megkoronázni a polgári házasságkötést egyházi esküvői szertartással is.
Az egyházi szertartásnak megvan a maga különleges varázsa, így azok is szeretnék isten színe előtt kimondani a boldogító igent, akik nem rendszeres vallásgyakorlók. A katolikus egyház szerint „amit Isten egybeköt, azt ember szét nem választhatja”, így a templomi esküvő a sírig tart, ami még magasztosabbá, komolyabbá teszi az elhatározást.
A templomi esküvői szertartás az oltárhoz vonulással kezdődik, ami az ünnep legizgalmasabb pillanata. A templom monumentalitása, az ifjú párra szegeződő tekintetek, a falak között érezhető szakralitás feledhetetlenné teszi a bevonulást.
Esküvői gyűrűtartó az esküvői szertartás elengedhetetlen kelléke
A házasságkötési szándék kinyilatkoztatását és az eskütételt követően az eskető pap megáldja a jegygyűrűket. A templomi házassági szertartás legfontosabb és egyben legkockázatosabb része, amikor a férj és a feleség, a szeretet és a hűség jegyében, egymás ujjára húzzák a jegygyűrűt. Nem egyszer fordul elő, hogy a nagy izgalomban a karikagyűrűk leesnek és elgurulnak szertartás közben. A hiedelem szerint ez balszerencse a házasságra nézve, no meg elég kellemetlen is, így minden pár rémálma.
Az esküvői szertartás kellékei közül talán a gyűrűtartó a legfontosabb, hisz nem csak elegánssá teszi a ceremóniát, hanem biztonságossá teszi a gyűrűfelhúzást. Számtalan gyűrűtartó közül válogathat a jegyes pár, de akár egy ajándékalternatíva is lehet, ha tanácstalanok vagyunk, hogy mit vegyünk esküvői ajándéknak. Kiválasztásnál fontos szempont, hogy stabil tartása legyen, biztonságos hely legyen kialakítva rajta a gyűrűknek és passzoljon az esküvő stílusához. A fa gyűrűtartók nem csak a nagy nap kellékei, hanem később a lakás díszei is lesznek.
Az itt felsoroltakon kívül számtalan más ceremónia is színesítheti az esküvői szertartást. Lényeg, hogy a fiatal pár az egyéniségéhez legjobban passzolót válassza ki, hisz ez a nap mégis csak róluk szól.